Şehir manzarası fotoğraflarım için; seyahat öncesi sıkı bir Google araştırması yapıyorum. Seyahat bloglarını okuyor, estetik açıdan potansiyeli olduğunu düşündüğüm lokasyonları not alıyorum. Bu lokasyonların daha önce çekilmiş fotoğraflarını hem Google Görseller‘de, hem de Instagram500px ve Flicker gibi fotoğrafçılık sitelerinde araştırıyorum. Çekimini yapmaya karar verdiğim manzaralar arasından, kendi stilimi de gözününde bulundurarak, bir kısa liste oluşturuyor ve bu listeyi seyahat süreme yayıyorum. Elbette tüm çekim planlamamı sadece bu listeye göre yapmıyor, yeni lokasyon keşiflerim ve özgün kompozisyon araştırmalarım için de bir zaman dilimi ayırıyorum.

Doğa manzarası fotoğraflarım için; topoğrafik haritalardan faydalanıyor, Samanyolu ve yıldız çekimleri için de ışık kirliliği haritalarını sıklıkla kullanıyorum.

Ayrıca Google Maps, Google Earth, The Photographer’s Ephemeris, Photopills gibi uygulamalar ve hava tahmini siteleri de, çekim planlamam esnasında oldukça faydalandığım kaynaklardır. Tüm bunların haricinde, elbette şans da önemli bir faktör.

Yorumlar