Fotoğraf makinemi, geniş bir dinamik aralığa sahip Canon 5D Mark IV‘e yükselttikten sonra, fotoğraflarımın büyük bir bölümünü artık tekli RAW dosyaları üzerinden düzenliyorum. Gerekli durumlarda, aynı RAW dosyasının farklı işlenmiş versiyonlarını manuel olarak harmanlıyorum. Bazı komplike sahnelerde; farklı enstantane değerlerini, farklı noktalara netlenmiş kareleri, farklı odak uzunluklarını ve farklı zamanları harmanlıyorum. Düzenlemeler için Lightroom ve Photoshop yazılımlarını kullanıyorum.

Şuanda fotoğraf makinesi olarak Canon 5D Mark IV kullanıyorum. En sık kullandığım lensler ise; Canon 16-35mm f/4L ve Canon 24-105mm f/4L.

Kullandığım diğer fotoğrafçılık ekipmanları için; tıklayınız.

Sabit bir reçete vermem mümkün değil. Çünkü her fotoğrafçılık türü için, farklı ekipmanlar gerekmektedir. Ancak benimle iletişime geçerek, ilgilendiğiniz fotoğrafçılık türü belirtirseniz, ekipman seçiminize yardımcı olmaya çalışırım.

Bu sorunun cevabı buraya sığmayacak kadar uzun. Ancak temelde 3 faktöre dayanıyor;

  1. Çekim aşaması,
  2. Düzenleme aşaması,
  3. Web’e yüklemeye hazırlık aşaması.

Bu üç aşamadaki bazı teknikleri bir araya getiriyorum. Öncelikle, sahada 10’a yakın teknik kullanarak bulanık olmayan maksimum keskinlikte fotoğraflar çekiyorum. Düzenleme aşamasında, keskinlik efektinin temeli olan ”kontrast” etkisini bazı özel tekniklerle çeşitlendirerek, fotoğrafa global ve bölgesel olarak uyguluyorum. Son aşamada ise, fotoğrafın Web’e yüklenecek versiyonunu hazırlıyorum ve tarayıcı üzerinde maksimum netlik ve kalitede görünmesi için, çok özel bir kaç teknik kullanıyorum.

Bu konu hakkında detaylı bir eğitim almak isterseniz, buraya tıklayarak Online Eğitim talebinde bulunabilirsiniz.

Şehir manzarası fotoğraflarım için; seyahat öncesi sıkı bir Google araştırması yapıyorum. Seyahat bloglarını okuyor, estetik açıdan potansiyeli olduğunu düşündüğüm lokasyonları not alıyorum. Bu lokasyonların daha önce çekilmiş fotoğraflarını hem Google Görseller‘de, hem de Instagram500px ve Flicker gibi fotoğrafçılık sitelerinde araştırıyorum. Çekimini yapmaya karar verdiğim manzaralar arasından, kendi stilimi de gözününde bulundurarak, bir kısa liste oluşturuyor ve bu listeyi seyahat süreme yayıyorum. Elbette tüm çekim planlamamı sadece bu listeye göre yapmıyor, yeni lokasyon keşiflerim ve özgün kompozisyon araştırmalarım için de bir zaman dilimi ayırıyorum.

Doğa manzarası fotoğraflarım için; topoğrafik haritalardan faydalanıyor, Samanyolu ve yıldız çekimleri için de ışık kirliliği haritalarını sıklıkla kullanıyorum.

Ayrıca Google Maps, Google Earth, The Photographer’s Ephemeris, Photopills gibi uygulamalar ve hava tahmini siteleri de, çekim planlamam esnasında oldukça faydalandığım kaynaklardır. Tüm bunların haricinde, elbette şans da önemli bir faktör.

Elbette. Benime iletişime geçerek, galerimden talep ettiğiniz fotoğrafı ve cep telefonu modelinizi belirtirseniz, fotoğrafın telefonunuzda maksimum kalitede görünecek versiyonunu size e-posta ile gönderebilirim.

Bireysel olarak elbette paylaşabilirsiniz. Ancak ticari/reklam/tanıtım amaçlı kullanımlar için lütfen iletişime geçiniz.

Eğer blog yazınız fotoğraflarım hakkında ise, adımı ve web sayfamı belirterek elbette kullanabilirsiniz. Ancak blog yazınız başka bir konu hakkında ise, gerekli izinleri almak için lütfen iletişime geçiniz.

Elbette. Lisanslama bedeli ve şartları için lütfen iletişime geçiniz.

Load More

Bana bir sorunuz var mı? Gönül rahatlığı ile sorabilirsiniz!

Güner’e Soru Sor