Dün (21 Ağustos 2017) ABD’de tam güneş tutulması yaşandı. Ülke tarihinde ilk kez böyle bir doğa olayı yaşandığı için, Amerikalılar bu tarihi ana tanıklık etmek amacıyla tutulmanın yaşanacağı eyaletlere akın ettiler. Canlı gözlem yapmaya gidemeyenler ise, bu heyecanlı anları NASA’nın resmi kanalından ya da diğer platformlardan canlı olarak takip ettiler.

Elbette fotoğrafçılar da bu anı kaçırmamak için hazırda beklediler. Dünden bu yana bir çok güneş tutulması fotoğrafı inceledim ama, en beğendim ve en yaratıcı bulduğum fotoğraf, bu yazının başında gördüğünüz Michael Shainblum‘a ait fotoğraf oldu. Manzara fotoğrafçılığında planlamanın önemini bir kez daha vurgulayan, bir ekip çalışmasının sonucu olan muhteşem bir çalışma!

 

Türkiye’den gözlemlenebilen son güneş tutulması 2006 yılında gerçekleşmişti. Bir sonraki ise 2060 yılında gerçekleşecek. Eğer bu kadar beklemek istemiyorsak, önümüzdeki ilk fırsat; 2 Temmuz 2019’da Kuzey Amerika’da gerçekleşecek olan tutulma. Canlı olarak gözlemlemek istiyorsanız, çok önceden otel rezervasyonlarınızı yapmayı unutmayın. 🙂

Diğer tam güneş tutulmaları ne zaman olacak diyorsanız, önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleşecek olan tutulmaların tarihleri ve gözlem bölgeleri şöyle;

 

2017 tam güneş tutulması

Bu tablo timeanddate.com‘dan alınmıştır. 

 

 

2 Yorum
  1. Sergun Aydan

    Öğlen yemeğindeyken ilk instagramda seri olarak bu fotoğrafı görünce aynı sizin sözü söyledim. Gördüğüm en yaratıcı tutulma fotoğrafıydı. Diğerlerinin yanında hemen ben farklıyım diyordu. Işığın alttan patlaması muhteşem bir etki yaratmış. Tek kelime ile bayıldım.

    • Güner GÜLYEŞİL

      Kesinlikle muhteşem.:) Tüm dünyada günün fotoğrafı oldu.

Bir Cevap Yazın